Ostrava slaví 30 let od Sametové revoluce!

1989 – 2019

V letošním roce si připomínáme 30. výročí Sametové revoluce. Listopad 1989 přinesl do té doby nemyslitelné změny – otevřely se hranice, najednou jsme mohli svobodně cestovat po Evropě i celém světě, v kultuře umělce nikdo neomezoval a bylo jen na nich, zda se prosadí a zda zaujmou posluchače, čtenáře či diváky.

Programu září-listopad ke stažení ZDE >
Program na Masarykově náměstí 15. – 18. 11. 2019 ke stažení ZDE >

Změnila se i Ostrava, která zvládla útlum hornictví i těžkého průmyslu. „Ostravané se díky svému umu a inovativnímu myšlení v nové situaci dobře zorientovali, vytvořili nové pracovní příležitosti ve službách a v nových technologiích. Ostrava se proměnila v moderní město využívající nejmodernější technologie. Vzhledem ke své výhodné poloze v centru Evropy na průsečíku hlavních dopravních tepen Evropy je vyhledávaným místem pro nové investiční příležitosti,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Změnilo se i životní prostředí. Třetinu plochy města nyní tvoří zeleň, řeka Ostravice opět slouží vodákům a lidé si k ní chodí odpočinout. Město také prohlédlo. Šedivé a často zničené fasády byly opraveny a září optimistickými barvami, vznikají nové a architektonicky zajímavé stavby.

Město podpořilo akce, které připomínají 30 let svobodné tvorby. Komise kultury rady města po posouzení jednotlivých žádostí doporučila podpořit 18 z nich, 4 od městských organizací (formou příspěvku) a 14 od subjektů (formou dotace). Obyvatelé Ostravy tak mohou navštívit výstavy, besedy, happeningy, workshopy, zúčastnit se jízd historických autobusů, k výročí vyjdou také publikace. Podrobnosti o akcích k 30. výročí svobody najdete na těchto stránkách.