Putování ostravskými divadly: Dienstbierův Příjem i Havlova Audience

Co:
divadelní představení
Kdy:
16.11.2019 - 16.11.2019
Kde:
Divadlo Petra Bezruče, Divadlo 12, Komorní scéna Aréna
Moravská Ostrava

Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Divadlem Petra Bezruče a Komorní scénou Aréna chystá společný projekt v předvečer revolučního výročí, tedy 16. listopadu. Pro diváky je připraveno „putování mezi divadly“, jehož součástí budou nejen scénická čtení dramatických textů, ale také symbolická předávání hereckých rolí, jež jsou součástí uváděných scénářů.

Společný jednodenní projekt bude zahájen hrou Václava Havla Audience v nastudování Divadla Petra Bezruče. V této hře z roku 1975 se poprvé objeví postava Ferdinanda Vaňka, kterou si dále půjčili do svých dramatických textů vedle Jiřího Dienstbiera i Pavel Kohout a Pavel Landovský.

V Národním divadle moravskoslezském v Divadle 12 pak bude na programu scénické čtení specifického titulu Příjem Jiřího Dienstbiera. Příjem je jakýmsi volným pokračování Audience. Postavy Vaňka a Sládka se tentokráte setkávají ve vězení (Sládek je uvězněn za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví). Dramatická tvorba Jiřího Dienstbiera (1937 – 2011) není příliš známou kapitolou života a díla bývalého rozhlasového redaktora, odstaveného za normalizace, důležité postavy předlistopadového disentu a polistopadového československého ministra zahraničích věcí. Uvedení jeho hry Příjem v návaznosti na Audienci Václava Havla v Ostravě má ještě další souvislost. Jak Václav Havel, tak Jiří Dienstbier byli spolu s další významnou postavou disentu Václavem Bendou věznění v letech 1980 -1981 ve věznici v Ostravě-Heřmanicích.

Po scénickém čtení hry Příjem se diváci přesunou do Komorní scény Aréna na další hru s postavou Ferdinanda Vaňka dle výběru dramaturgie tohoto divadla.

 

www.ndm.cz