Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: Hledání tajemné věty Rudého práva

Co:
soutěž, happening, promítání...
Kdy:
01.09.2019 - 17.11.2019
Kde:
Jazykové gymnázium Pavla Tigrida
Gustava Klimenta 493/3 Ostrava-Poruba

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě připravilo na měsíce září, říjen a listopad program zahrnující luštění hádanek, živý řetěz centrem Ostravy, jízdy historickými autobusy nebo promítání originálního dokumentárního filmu.

 

Šifra Pavla Tigrida: pojedou v tom všichni!

Jste na logické hry, excelujete v luštění hádanek a bylo vždy vaším snem být agentem tajných služeb? – Pak přesně pro vás je Šifra Pavla Tigrida, kterou připravuje stejnojmenné jazykové gymnázium z Ostravy-Poruby. Od září do listopadu 2019 se na různých akcích pořádaných pod hlavičkou „SametOVA!!!“ (vernisážích, představeních, přednáškách) budete dozvídat indicie, z níž nakonec sestavíte tajemnou větu, která se objevila na stránkách Rudého práva osudného 17. listopadu 1989. Kdo bude chtít, může si při luštění pomoci i několika „keškami“ umístěnými přímo v ostravském terénu. Nejlepší dekodéry odměna nemine!

 

Nemáme holé ruce: lidský řetěz svobody a demokracie

Proti řetězům se nejlépe bojuje – řetězem. Jedním takovým se pokusíme obejmout centrum města Ostravy a podobně jako v listopadu 1989 tak vyjádříme naši společnou touhu po světě, v němž se lidé drží za ruce jako rovní s rovnými. Zapojte se s námi v pátek 15. listopadu v 10 hodin do řetězu na vybraných history pointech, nebo (jste-li školní či jiná skupina) prostřednictvím přihlášení zde. Klid a pořádek, jak si ho v době normalizace představovali vysocí funkcionáři KSČ, budou zajišťovat příslušníci Veřejné bezpečnosti a dobrovolní členové Lidových milic! – Trasou propojíme bývalou centrálu StB (dnes Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje), Ostravskou univerzitu a budovu České televize. Přiložte s námi ruce k dílu a zahajte sametové oslavy v centru města!

 

Bezprostředně Uvidět Samet – z historického BUSu

Ujíždíte na historii a industriálu? – Pak budete ideálními pasažéry našich historických BUSů. Poskytne je DP Ostrava a místo průvodčích vám bude dělat společnost dvojice našich studentů s poutavým výkladem o tom, jak probíhal listopad 1989 v Ostravě a Moravskoslezském kraji. Promluvit dáme též fotografiím, dokumentům, a třeba i neznámým dobovým materiálům – a samozřejmě hlavně nezaměnitelnému zvuku drnčících oken… Jízda je zdarma.

 

Nějaké stopy po stopážích? – Fotografie a film k roku 1989

 Leží u vás na půdě filmové pásky s revolučními poklady? – Máte v albu vynikající momentku z listopadové Ostravy? – Cvakli jste spoušť zrovna ve chvíli, kdy kolem kráčela Sametová? – Pokud se chcete podělit o svůj úhel pohledu s ostatními, kontaktujte nás na adrese listopad@jazgym.cz. Z materiálů vytvoříme film, který se bude promítat při vyvrcholení oslav, 15. listopadu, ve stanu na Masarykově náměstí.

 

www.jazgym.cz