Oslavy svobody vyvrcholily čtyřdenním programem na náměstí

Čtyřdenním multižánrovým programem pro všechny generace vyvrcholily na Masarykově náměstí oslavy svobody, kterými si Ostrava připomněla 30 let od sametové revoluce. Společný projekt města a symbolické třicítky  ostravských institucí  SametOVA!!! skončil v pondělí 18. listopadu večer za přítomnosti ostravského primátora Tomáše Macury závěrečným programem, kterého se účastnil mluvčí Charty 77 a hlavní postava ostravského Občanského fóra Tomáš Hradílek. Na samotný závěr oslav byla symbolicky stržena postava milicionáře, která byla součástí instalace zóny nesvobody.

Na Masarykově náměstí jsem strávil aspoň část programu po každý ze čtyř dnů oslav. Mile mě překvapil zájem Ostravanů od školáků až po seniory o listopadová témata a o vše, co se na náměstí dělo.  Lidský řetěz, netradiční expozice, cyklus přednášek s pamětníky tehdejších událostí, články z dobových novin, komentovaná představení a koncerty. Vzpruhou i nadějí pro budoucnost pro mě bylo zvláště vidět, jak pojmy svobody, demokracie a soudržnosti uchopili ve svých vystoupeních mladí lidé, kteří předchozí režim nezažili.  Velice děkuji všem, kteří program připravovali, protože nejen reakce lidí, se kterými jsem mluvil, byly veskrze pochvalné. A i sám za sebe musím říct, že jsem si sametovou nabídku opravdu užil. Znovu se ukázalo, že Ostrava umí zaujmout programem, který si nevšedním způsobem připomíná významné milníky své i národní historie,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Masarykovu náměstí od 15. do 18. listopadu dominoval originální prostor, který byl vybaven jevištěm, velkoformátovými obrazovkami a pohodlným sezením pro 200 osob. Uvnitř nechyběla kavárna se stylovým občerstvením.  Na speciální prostor s předlistopadovými rozhlasovými záznamy, fotografiemi a novinovými články dohlížela socha milicionáře. Venku na náměstí si mohli lidé pod vedením studentů VŠB – Technické univerzity Ostrava odlít vlastní pamětní klíč.  Velmi úspěšné bylo nedělní vystoupení Koncertního sboru Permoník.

Nabízíme videoohlédnutí za čtyřdenním programem, který přinesl radost, úsměv, mrazení i slzy dojetí…: