Od 18. listopadu je SametOVA už jen minulostí

Tři měsíce trval projekt SametOva, vyvrcholil čtyřdenním maratonem na Masarykově náměstí ve dnech 16. – 18. listopadu. Do projektu, připomínajícím 30 let od sametové revoluce, se zapojily tři desítky ostravských kulturních a vzdělávacích institucí, vše zaštítilo město Ostrava.

Lidé v Ostravě tak během měsíců září, října a listopadu navštěvovali unikátní divadelní představení, koncerty, besedy nebo workshopy. Mohli se zúčastnit nejrůznějších happeningů, výstav i scénických čtení.

Specialitou byl například i projekt Talkshow SametOva, kdy o uplynulých 30 letech hovořilo 11 ostravských osobností, rozhovory se konaly v nejvýše položené kavárně ve městě, ve věži Bolt Tower.

„Ostrava se stala díky spolupráci desítky spolků, institucí, univerzit a škol republikovým unikátem,“ prohlásil o projektu SametOva ostravský primátor Tomáš Macura.

V rámci oslav se symbolicky se na Masarykovo náměstí /před rokem 1989 náměstí Lidových milicí/, vrátila maketa sochy lidového milicionáře, která na náměstí až do revolučních dnů roku 1989 stávala.

Hlavní čtyřdenní program pak probíhal v rozměrném stanu, kde hovořili přímí aktéři událostí před třiceti lety, stejně jako divadelníci, spisovatelé, hudebníci. Centrum města objal lidský řetěz podobně, jako při protestech proti komunistickému režimu v době sametové revoluce.

V pondělí 18. listopadu večer vše skončilo, maketa lidového milicionáře z náměstí zmizela, stejně jako i celý speciální prostor.

Hned následující se na Masarykově na objevily prodejní stánky, které se otevřou během blížících se vánočních trhů. Vánoce jsou již za dveřmi.