Havlovo Odcházení. K 30. výročí

Poslední drama Václava Havla (1936–2011) Odcházení uvede činohra Národního divadla moravskoslezského v premiéře 14. listopadu. Její premiéru zařadilo NDM na program u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Režisér Vojtěch Štěpánek připravil hru pro jeviště Divadla Antonína Dvořáka.

„Svůj odkaz nebudeme mít v rukou my, ale ti, kteří jej ponesou. Hlavní hrdina si pyšně chystá vlastní pomník, záhy ale zjišťuje, že na politickém piedestalu se už skví pomník jeho soka a nástupce. Postupně přichází o vše: o svou nesmrtelnost, o důstojné stáří, o ženu, o dům i o vlastní svědomí,” říká o obsahu představení jeho režisér Vojtěch Štěpánek.

Mnozí si příběh Odcházení přímo spojují s politickým odchodem autora hry a prvního českého prezidenta Václava Havla. Hra však v sobě nese mnohem hlubší a univerzálnější témata, než aby byla pouhou divadelní autobiografií. Proto si při jejím psaní (které začalo už na sklonku 80. let) vzal Havel za inspiraci dva z největších světových dramatiků, Williama Shakespeara a Antona Pavloviče Čechova.

„Zkuste si představit Shakespearova Krále Leara – muže, který se dobrovolně odříká moci v přesvědčení, že je pořád na vrcholu sil, a i v ústraní bude jeho autorita nadále pro všechny nezpochybnitelná – zasazeného do prostředí a atmosféry Čechovova Višňového sadu,“ komentuje Havlovu hru dramaturgyně Sylvie Vůjtková. Podle Vůjtkové patří tyto klasiky světové dramatiky mezi nejlepší hry o pomíjení lidského života, nebo i celé éry, které kdy byly napsány.

A tak i Havlův čerstvě bývalý kancléř Vilém Rieger (Jan Fišar) na vlastní kůži zažívá, kterak se moc a lesk dní minulých nevyhnutelně proměňují v bezmoc a bídu dní příštích. „Tomu samozřejmě nechybí cynicky kousavý humor, díky němuž Havel rozehrává čechovovskou tragikomedii obohacenou sebeironizujícím nadhledem nad vlastní politickou zkušeností,“  hodnotí dramaturgyně Vůjtková.

Odcházení účinkují Jan Fišar, Vladimír Polák, Lada Bělašková, Veronika Forejtová, Tomáš Jirman, Vít Roleček, Aneta Klimešová a další.

Režie a výběr hudby Vojtěch Štěpánek; scéna Jan Tobola; kostýmy Marta Roszkopfová.