Ostravská univerzita: Dvě výstavy k sametu

Hned dvě výstavy výtvarných prací spojené s 30 lety svobody začínají ve středu 13. listopadu pod hlavičkou Ostravské univerzity. První z výstav má název Sedimenty sametu a začne v 17 hodin v Galerii Fakulty umění Ostravské univerzity na Českobratrské ulici v centru města.

Druhá výstava je pojmenována Velvet Undreground & Několik vět a bude zahájena v 18 hodin na Dole Michal v Michálkovicích.

SEDIMENTY SAMETU / VERNISÁŽ VÝSTAVY

  1. 11. 2019 / 17.00 / Galerie Fakulty umění OU (Českobratrská 16)

Celkem třicet českých a slovenských autorů představí unikátní časovou osu mapující vývoj svobody a demokracie od konce totality až po současnost. Do nevšedního projektu se zapojili umělci všech věkových kategorií, ať už pamětníci režimů minulých či mladá generace, která své představy předlistopadové době načerpala především z vyprávění v hodinách dějepisu.

VELVET UNDERGROUND & NĚKOLIK VĚT / VERNISÁŽ VÝSTAV

  1. 11. 2019 / 18.00 / Důl Michal

Viktor Frešo je významným slovenským umělcem, který v loňském roce vystavoval na mnoha evropských, severoamerických a asijských výstavách. Jeho malířské i sochařské dílo reprezentuje nejen soudobý umělecký jazyk komunikující aktuální výtvarnou situaci v globálních kontextech, ale angažovaně se vyjadřuje k přetrvávajícím sociálně-politickým, respektive morálním deformacím. Kurátorem výstavy je významný slovenský teoretik a kurátor Vladimír Beskid.

Výstavní projekt NĚKOLIK VĚT je přehlídkou výtvarných prací renomovaných umělců Ostravské univerzity, v některých případech výrazných osobností umělecké scény Sametové revoluce úzce spjatých s polistopadovou kulturní scénou Československa (Daniel Balabán, Pavel Forman, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Petr Lysáček, Ivo Sumec, Jiří Surůvka, kurátoři: Tereza Čapandová).