Vrchol projektu SametOVA!!! Čtyři dny na Masarykově náměstí

První listopadový den, v pátek 1. listopadu, byl na ostravské radnici novinářům představen podrobný plán čtyřdenního multižánrového programu, kterým ve dnech 15. až 18. listopadu vyvrcholí na Masarykově náměstí projekt SametOVA!!!

Každý den 9 – 22 hodin

Program bude probíhat po čtyři dny od pátku 15. do pondělí 18. listopadu vždy v čase od cca 9.00 do cca 22.00 hodin. Každý den je svou dramaturgií specifický a délka i obsah programu se v jednotlivých dnech liší.

Na Masarykově náměstí vznikne originální prostor, který se probíhajícím akcím dispozičně vždy uzpůsobí. Hlavní program proběhne v rozměrném stanu s dřevěnou podlahou a částečným vytápěním. Vybaven bude jevištěm, velkoformátovými obrazovkami, pohodlným usazením až pro 200 osob, chill zónou nebo galerií. Uvnitř nebude chybět kavárna, která nabídne stylové občerstvení.

Návštěvníci se budou moci vrátit také do doby před 30 lety, a to ve speciálním prostoru s předlistopadovými rozhlasovými záznamy, fotografiemi, novinovými články – vše pod dohledem sochy milicionáře.

Vlastní pamětní klíč

V rámci venkovního programu si po celé čtyři dny může veřejnost odlít vlastní pamětní klíč (pod vedením studentů VŠB – Technické univerzity Ostrava) a do nedělní Retro krasojízdy se mohou zapojit všichni nadšení cyklisté nejen na skládačkách, favoritkách či sdílených kolech.

Na náměstí Dr. E. Beneše budou stát dobové vozy a centrum města obejme 1100 metrů dlouhý lidský řetěz, kterého se zúčastní okolo 2000 osob.

Za dramaturgií programu stojí 30 ostravských kulturních a vzdělávacích institucí, které připravily workshopy, diskuse, projekce, koncerty, divadelní představení, scénická čtení a další projekty.

Ostrava jako republikový unikát

 „Znovu se ukazuje, jak osobitá Ostrava je. Jak se dokáže spojit a táhnout za jeden provaz. Odzkoušeli jsme si to v předchozích letech, kdy se propojily ostravské instituce a ve spolupráci s městem tvořily společný program a připomínaly si důležité události historie města i státu. Jednalo se o 750. výročí první zmínky o městě nebo 100 let republiky. A nyní si to zopakujeme. Ostrava se tak stává díky spolupráci desítky spolků, institucí, univerzit a škol republikovým unikátem, “ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

 

VÝBĚR Z PROGRAMU

Pátek 15. listopadu 2019

Páteční program se dá charakterizovat jako v pravém smyslu multižánrový, na své si přitom přijdou děti, studenti i dospělí. Kromě debat s pamětníky předlistopadových a listopadových událostí nabídne filmové projekce, scénická čtení, komponované pořady, kvízy, výtvarné aktivity, výrobu vlastního samizdatu, pouliční pátrací hru či premiéru nové hry Tomáše Vůjtka. A také živý řetěz v ulicích města či další várku poetických popelnic. Mezi debatujícími hosty se představí třeba Petr Placák, Ivo Kaleta, Ivan Motýl, Zuzana Li, Petr Jančárek, Jiří Surůvka, Martin Juřica, Iva Málková nebo Ivan Binar. V rámci projekcí nabídneme třeba unikátní projekt České televize a Reflexu Moje svoboda nebo sestřih toho  nejlepšího z nového časosběrného dokumentu Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě?, který uvedeme ještě před samotnou premiérou snímku,“ říká Monika Horsáková, dramaturgyně pátečního program, který je společným projektem Antikvariátu a klubu Fiducia, Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu, Jazykového gymnázia P. Tigrida, Gymnázia O. Havlové, Střední umělecké školy v Ostravě, společností Educa 24 a Cinerite, Klubu Les a Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

 

Sobota 16. listopadu 2019

Komponovaný program v režii Centra Pant, Ostravské univerzity, České televize, Televizního studia Ostrava, Ostravského divadelního archivu a Komorní scény Aréna nabídne projekce, debaty i hudební bloky. „Program určitě zaujme všechny příchozí, vážnost se bude střídat s nadsázkou a humorem. Podíváme se na minulost bez patosu a upjatosti, ukážeme hodnotu svobody i to, že svoboda vyžaduje odvahu bez ohledu na režim a dobu, ve které žijeme,“ říká Petr Pánek z Centra Pant.

 

Neděle 17. listopadu 2019

O ranní program se postará Český rozhlas Ostrava se svým poslechovým koutkem. Následovat bude dopolední novocirkusové vystoupení pro děti na téma svoboda v režii UmCirkum. Další program vyplní besedy, projekce a debaty, které přichystali Česká televize, Televizní studio Ostrava, Svatováclavský hudební festival nebo Ostravský divadelní archiv s Divadlem Petra Bezruče, které také zve diváky k uhelné hostině v monodramatu Jana Vlase. Koncertní sbor Permoník a Komorní mužský sbor Permoník, ve spolupráci s MHF Leoše Janáčka, zkomponoval pro tuto příležitost aranže známých sametových melodií. V jejich premiérovém podání tak zazní skladby Marty Kubišové, Karla Kryla, Vladimíra Mišíka a dalších.

 

Pondělí 18. listopadu 2019

Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Komorní scénou Aréna a Divadlem Petra Bezruče – nachystali na pondělní program scénická čtení, přednášky, diskuse a další. Číst Havla – to je název projektu, který původně iniciovala Knihovna Václava Havla. Pasáže z děl Václava Havla budou herci z Národního divadla moravskoslezského (František Strnad), Komorní scény Aréna (Šimon Krupa) i Divadla Petra Bezruče (Magdaléna Tkačíková). Závěr programu bude patřit předlistopadové poezii v podání mladých ostravských herců a moderované besedě s mimořádnými osobnostmi jakými jsou: bývalý disident, mluvčí Charty 77 a jedna z hlavních postav ostravského Občanského fóra Tomáš Hradílek, herci Jan Fišar a Tomáš Jirman. Vše doplní umělecké vstupy písní v podání Lady Bělaškové a kytaristy Rudyho Horváta. Moderace závěrečného večera se ujme Vladimír Polák.