28. října: Radnice zve na den otevřených dveří

Už tradičně se ve státní svátek, připomínající Den vzniku samostatného československého státu, otevřou dveře radnice města, která zve zájemce na netradiční prohlídku svých reprezentačních prostor.

 

Velké hořící srdce na náměstí

 

Mimo jiné nabídne zdarma vyhlídku z radniční věže, odkud je vidět krásně podzimně zbarvená Ostrava. Budova radnice bude otevřená v pondělí 28. října od 13 do 18 hodin, po tu dobu se bude na Prokešově náměstí odehrávat program, který je součástí projektu SametOVA!!!.

 

Každý účastník bude moci zapálením svíčky přispět k vytvoření velkého hořícího srdce svobody uprostřed náměstí. V pracovně, ve které jako první sedával Jan Prokeš, se návštěvníci dne otevřených dveří mohou sejít se současným ostravským primátorem Tomášem Macurou.

 

„Zveme všechny nejen k samotné prohlídce radnice, ale také ke společně strávenému odpoledni, kterým si připomeneme hned dva milníky moderních dějin, významné pro naši republiku. Spolu se Dnem české státnosti bude bohatý program odkazovat také na 30. výročí pádu komunismu a revoluční události listopadu roku 1989. Těším se na řadu osobních setkání i na tradiční a netradiční otázky, které mi zájemci položí. Vím, že se k nám návštěvníci rádi vracejí a věřím, že letošní zajímavý program přivábí i ty, kteří u nás ještě nebyli,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

 

Velitel milice s funkcionářem KSČ

 

Zájemci si prohlédnou sál zastupitelstva i obřadní síň. Na prohlídkové trase se dozví základní informace z historie radnice a mohou se těšit také na krátké divadelní scénky, například na komediální ukázku dobového svatebního obřadu nebo na dialog velitele milice s funkcionářem KSČ, který vznikl na podkladě dobových zdrojů a odehraje se v sále zastupitelstva. Připravena bude i velmi neobvyklá retro módní přehlídka v páternosteru. Program doplní blok písní z představení Ostravak a také hudební vzpomínka na Karla Kryla v podání Tomáše Rossiho s kytarou a akordeonem.  Pro účastníky venkovního programu budou připraveny drobné dárky, například balónky nebo svítící lampiony. Každý návštěvník radnice si odnese tašku s prezentačními předměty města. Ve foyer si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu Od listopadu k listopadu, která zachycuje život v totalitě od roku 1939 do roku 1989 z perspektivy studentů.

 

Programový blok na náměstí od 13 do 18 hodin nabídne vzpomínky na revoluční dny roku 1989 oblíbených ostravských herců a moderátorů Jiřího Sedláčka a Tomáše Jirmana. Písně Karla Kryla a Marty Kubišové spojené se sametovou revolucí zazpívá vokální kvarteto 5PAK, světově známé swingové melodie zahraje Big band Vratimov. Součástí programu bude projekce originálních záběrů z demonstrací v roce 89 z Ostravy, které pro tento účel zapůjčila Česká televize.

 

Během pondělního odpoledne vznikne před radnicí symbolické hořící srdce svobody, k jehož vytvoření bude mít možnost přispět každý návštěvník. Kdo si zapomene přinést vlastní svíčku, a přitom se bude chtít přihlásit k myšlence demokracie a svobody, vyzvedne si zdarma svíci přímo na náměstí. Hořící svíčky, které postupně vyplní tvar srdce, se budou umísťovat na pódium postavené uprostřed náměstí, které budou střežit krojovaní junáci. Dekoraci k němu vytvoří fotografie Jiřího Kudělky z roku 1989.

 

Speciální eurobankovka

 

Přihlásit se k oslavě 30. výročí pádu komunismu návštěvníci mohou také výrobou vlastního buttonu s logem SametOVA!!! na buttonovači, který bude na náměstí k dispozici. V Ostravě bude také poprvé možnost zakoupit si za 60 korun suvenýrovou eurobankovku s nulovou hodnotou s motivem Nové radnice. Sběratelské bankovky propagují významné evropské, kulturní a historické památky. Vyrobeny jsou z bankovního papíru a jsou na nich i ochranné prvky jako vodoznak, UV či hologram.

 

K vidění budou také historické dopravní prostředky z éry komunismu, například tehdejší autobus městské hromadné dopravy, automobil CAS 25 LIAZ zapůjčený z hasičského muzea, a také legendární vozy Trabant, Tatra 603 a Žiguli. Na velkoformátovou magnetickou mapu znalci města zkusí umístit fotografie významných městských objektů realizovaných po roce 1989, děti si je poskládají z velkoformátových dřevěných skládacích kostek. O zábavu pro děti se postarají také ostravská střediska volného času, která připraví tvůrčí dílničky.