Slovák Sikora v Domě umění: KONEC SVĚTA?

Ostravský Dům umění vystavuje díla jedné z nejvýraznějších postav slovenského výtvarného umění, Rudolfa Sikory. Výstava pojmenovaná KONEC SVĚTA? Ekologický komiks, začala 16. října a skončí 12. ledna 2020.

Vystavená díla reflektují problematiku ekologie v autorově tvorbě od 70. let 20. století až do současnosti. Vystaveny jsou nejnovější Sikorovy práce v konfrontaci se staršími. Představeno je kolem 50 uměleckých děl, zapůjčených z nejrůznějších galerií i soukromých sbírek.

Sikora v letech normalizace měl zakázáno veřejně vystavovat a pohyboval se jen v hranicích neoficiální výtvarné scény. Pronásledovala ho Státní bezpečnost. V roce 1989 patřil k jedněm z hlavních zakladatelů Veřejnosti proti násilí, tedy hnutí obdobnému Občanskému fóru v Česku.

„Rudolf Sýkora si ekologické hrozby visící nad naší civilizací uvědomil už před několika desetiletími a výtvarně na ně reagoval jako jeden z prvních i v širším československém a evropském kontextu. Avšak ve světle současných událostí, které hýbou naší planetou, si  naléhavost ekologické hrozby připomněl znovu. V rámci ostravské výstavy podotýká, že není důležitý on v roli autora, ale především poselství, které výstava přináší a kterým chce oslovit co nejvíce lidí,“ uvádí kurátorka Katarína Bajcurová.

 

Více na www.gvuo.cz