Dvojnásobný křest knih: Jaromír a Dolores Šavrdovi

 

Ve čtvrtek 3. října chystá Antikvariát a klub Fiducia slavnostní uvedení nových knih literární kritičky Ivy Málkové věnovaných ostravskému spisovateli Jaromíru Šavrdovi.

Autorka připravila z archivních zdrojů monografii o zapeklité tvůrčí cestě Jaromíra Šavrdy (2017) nazvanou Jaromír Šavrda Tvůrce v zástupu i v opozici.

Druhá kniha nese název Vydržať! Dolores Šavrdová Jaromír Šavrda. Vzájemná korespondence z let 1978 – 1984. Jde o edici vzájemné korespondence manželů z „časů lágrových“, kterou Málková doprovodila studií a texty o událostech spojených s osudy Šavrdy disidenta a chartisty (2019).

Dolores (1931-2012) a Jaromír (1933-1988) Šavrdovi jsou nepřehlédnutelnými osobnostmi disentu na Ostravsku v časech normalizace. Jejich hluboký vztah, odvaha nepodřizovat se požadovaným postojům, láska ke kočkám a hodinkám se odráží v nejlepších básnických a prozaických knihách Jaromíra Šavrdy a zvláště v dopisech, které si vyměňovali v časech, kdy byl Jaromír Šavrda politickým vězněm.

Akce začíná v 18 hodin.

Fiducia pořádá ve spolupráci s katedrou české literatury a literární vědy Filozofické fakulty OU v rámci projektu SametOVA!!!

Antikvariát a klub Fiducia
Nádražní 615/30
Moravská Ostrava

www.osu.cz
www.anticfiducia.com
www.krasnaostrava.cz