Tři svobodné diskuze v Divadle „12“

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském připravuje pro veřejnost a také středoškolské studenty a žáky 9. tříd základních škol sérii tří diskuzí, jejichž tématem je svoboda.

První má podtitul Život v nesvobodě a bude o tom, jak se dnes žije v nesvobodné společnosti. Poprvé se mladí lidé setkají s osobnostmi z akademické oblasti, neziskových organizací nebo médií ve středu 18. září od 10:00 v Divadle Jiřího Myrona. Večer téhož dne si může přijít popovídat se stejnými osobnostmi také veřejnost, a to do Divadla „12“ od 19 hodin.

NDM (NDM Extra) a Ateliér při NDM se i touto sérií akcí zapojují do celoostravského projektu sametOVA!!! k 30. výročí listopadových událostí.

Život v nesvobodě

„Pro žáky a studenty je už svobodný život samozřejmý, oni sami nepamatují dobu před listopadem 89 a v zásadě o ní málo vědí. My o generaci starší si dokážeme představit, co se asi dnes děje v zemích, kde se projev svobodného názoru stále trestá, oni ne,“ přibližuje první téma vedoucí Ateliéru při NDM Vladimíra Dvořáková.

Politický a kulturní geograf Vladimír Baar bude první debatu moderovat. Povídat si se studenty i večer s veřejností budou novináři Kateřina Procházková – odbornice na Čínu a členka sdružení Sinopsis, které se snaží představovat současnou Čínu realisticky, Libor Dvořák – odborník na Rusko, dlouholetý redaktor České televize a Českého rozhlasu a překladatel ruské krásné literatury, a také Nina Špitálníková, která strávila několik měsíců na studijním pobytu v severní Koreji, byla opakovaně vyslýchána policií, zažila na vlastní kůži přídělový systém a o svém pobytu v době „mezi dvěma Kimy“ napsala knížku.

Evropská unie i svoboda tisku

Druhý diskuzní blok bude věnován 10. října Evropské unii (podtitul Evropská unie s námi). „Chceme nejmladší generaci přiblížit to, čím je evropské spojenectví i společenství užitečné. Pozvali jsme mj. rektora Univerzity palackého v Olomouci, historika Jaroslava Millera, který se zabývá dějinami politického myšlení. Moderovat bude Petr Kopecký z Ostravské univerzity.

„Třetí debatu věnujeme 22. listopadu svobodě tisku a naše pozvání přijali Erich Tabery nebo Jindřich Šídlo,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková.

Veřejnost si vstupenky na večery v Divadle „12“ může koupit prostřednictvím webu či pokladen NDM za 70 korun.

www.ndm.cz