Jedenáct rozhovorů o roce 1989 a (ne)využitých šancích

Team Talkshow SametOVA

Sedmnáctého listopadu to bude přesně třicet let od sametové revoluce, která změnila podobu naší země. Otevřely se hranice, které umožnily cestování do většiny zemí světa. Skončilo cenzurování umělců a jen na nich záleželo, jak, kde a s čím se prosadili. Dokázali lidé a samotné město Ostrava využít nové možnosti?

Pozvali jsme k rozhovoru jedenáct osobností z různých oblastí politiky a umění. Jedenáct různých osobností s různými životními zkušenostmi a názory. Někteří z nich se aktivně zapojili do událostí listopadu 1989, jiní výrazným způsobem zasáhli do formování a podoby města v následujících třiceti letech, další se narodili po roce 1989, ale jsou uznávanými umělci, anebo se do Ostravy přistěhovali a mohou nám nastavit zrcadlo.

Postupně odtajníme jedenáct rozhovorů. Ne vždy musíme se všemi  názory a životními postoji a činy souhlasit, a také s některými nesouhlasíme. Ale ceníme si možnosti, kterou minulé generace neměly. Žít ve společnosti, která je otevřena svobodné diskuzi a dává nám možnost svobodně mluvit a ptát se, aniž by za to hrozil postih nám nebo našim dětem. Svobodě, která zde před rokem 1989 nebyla.

Hosté budou vzpomínat na listopad 1989, kde a v jakých situacích je zasáhly revoluční události. Mluvit se bude o podpisu charty 77, o strachu ze změn, omezení jejich tvorby, exekučním vystěhování z ateliéru, příjezdu do Ostravy, prvních českých slovech, o proměnách města, zlepšení životního prostředí, útlumu hornictví i těžkého průmyslu, IT, nejmodernějších technologiích, Lékařské fakultě, kulturním boji Ostravy a Plzně o titul Evropské hlavní město kultury 2015 a samozřejmě dalších oblastech života, a to v osobní i pracovní rovině.

První díl bude uveden v premiéře ve čtvrtek 5. září. Moderátor Petr Bohuš se bude ptát zpěváka Jarka Nohavici.