V den prvního výročí srpnové okupace bylo v Ostravě zatčeno 165 lidí

Plakátová akce 21. srpna 2018

Pořádkové jednotky byl 21. srpna 1969 v pohotovosti. Přesto se v ulicích objevily letáky a před Novu radnicí se shlukovali lidé. Policisté zatýkali a k výslechu předvedli 165 osob.

V den prvního výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy byly v Ostravě rozmístěny početné pořádkové hlídky stranického komunistického aktivu, které posilovaly hlídky Veřejné bezpečnosti, armády a Lidových milicí. Ve městě se tento den objevila řada letáků, protiokupační nápisy a hesla. Někteří občané šli do práce pěšky ve smutečním oděvu. Před Novou radnicí a Hutní fakultou Vysoké školy báňské se dopoledne i odpoledne shluklo několik desítek převážně mladých lidí, kteří byli příslušníky pořádkových sil kolem 16 hod rozehnáni. K výslechu bylo předvedeno 165 osob, z toho 120 dělníků.

Město Ostrava si v loňském roce připomenulo 50 let od chvíle, kdy na území tehdejší Československé socialistické republiky vstoupila vojska Varšavské smlouvy. Dvacítka dobrovolníků v noci na 21. srpna nainstalovala na sloupy veřejného osvětlení a fasády budov dvě stovky panelů s totožnými vzkazy, jaké psali a rozvěšovali českoslovenští občané v srpnu 1968 v reakci na příchod okupačních vojsk.  Akce tak navodila alespoň část z atmosféry, kterou prožívali Ostravané v roce 1968. Při přípravě materiálů byly použity dobové fotografie a materiály uložené v Archivu města Ostravy.

Podívejte se na video k necenzurovanému televiznímu a rozhlasovému vysílání v srpnu 1968 s ukázkami emotivních záznamů vystoupení moderátorů: https://youtu.be/6XiYaeNYBj8