Dienstbierův Příjem navazuje na Havlovu Audienci

Divadlo 12.

Národní divadlo moravskoslezské připravilo k 30. výročí sametové revoluce scénické čtení hry Příjem, kterou naspal Jiří Dienstbier – signatář a mluvčí Charty 77, vydavatel samizdatových časopisů, politik a také autor divadelních her. Čtení se uskuteční v rámci ostravského putování divadel, které v předvečer výročí revoluce na 16. listopadu organizují společně s Národním divadlem moravskoslezským Divadlo Petra Bezruče a Komorní scéna Aréna. Diváci budou putovat mezi těmito divadly a v každém z nich si vyslechnou scénická čtení i symbolická předávání hereckých rolí. Bezruči uvedou Havlovu Audienci.

Na Audienci naváže Dienstbierovo Přijetí v Divadle 12 v ulici Čs. legií. Přijetí je jakýmsi volným pokračování Audience. Postavy Vaňka a Sládka se tentokráte setkávají ve vězení, kdy Sládek je uvězněn za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. Dramatická tvorba Jiřího Dienstbiera (1937 – 2011) není příliš známou kapitolou života a díla bývalého rozhlasového redaktora, odstaveného za normalizace, důležité postavy předlistopadového disentu a polistopadového československého ministra zahraničích věcí. Uvedení jeho hry Příjem v návaznosti na Audienci Václava Havla v Ostravě má ještě další souvislost. Jak Václav Havel, tak Jiří Dienstbier byli spolu s další významnou postavou disentu Václavem Bendou vězněni v letech 1980 až 1981 ve věznici v Ostravě-Heřmanicích.

Po scénickém čtení hry Příjem se diváci přesunou do Komorní scény Aréna na další hru s postavou Ferdinanda Vaňka dle výběru dramaturgie tohoto divadla.