Na výročí revoluce připraví akce také Ostravská univerzita

Studenti Ostravské univerzity.

Ostravská univerzita oslaví 30. výročí sametové revoluce vzdělávacími, osvětovými a kulturními akcemi. Připravuje diskuze, umělecké výstavy a také ocenění významných osobností. Univerzita také vyhlásila výtvarnou soutěž na pamětní desku, která listopadové události bude v Ostravě připomínat.

„Většina akcí se bude vázat k listopadovým termínům, avšak právě nyní je díky iniciativě studentů vyhlášena výtvarná soutěž na pamětní desku, díky které by se Ostrava již brzy měla dočkat vůbec první důstojné připomínky této zásadní události,“ sdělil mluvčí univerzity Adam Soustružník. Návrhy do výtvarné soutěže lze podávat do 16. srpna na podatelnu Ostravské univerzity.

Fakulta umění a Pedagogická fakulta připravují dvě výstavy věnované tvůrčí svobodě a přelomovému roku 1989. Na Dole Michal se představí při společné výstavě čeští a slovenští umělci spjatí s polistopadovou kulturní scénou v Česku a na Slovensku. Slavnostní zahájení výstavy Několik slov je naplánováno na 12. listopad.

Ještě předtím se uskuteční výstava Sedimenty sametu, na které se 30 českých a slovenských umělců vyjádří ve svých dílech k jednotlivým třiceti letům, které uplynuly od sametové revoluce,“ doplnil Adam Soustružník.

Ostravská univerzita k výročí sametové revoluce připraví také několik diskuzních setkání, která budou zaměřena na zhodnocení uplynulých tří desetiletí. Zájemci mohou hovořit s amerikanistou a literárním historikem Josefem Jařabem nebo publicistou Jiřím Černým. Univerzita se bude podílet také na panelové diskuzi na Masarykově náměstí se současnými studenty a pamětníky, jejichž studentská léta byla poznamenána právě revolucí. Ta se uskuteční 16. listopadu od 16 hodin.

Rok 1989 připomene rovněž Akademický den Ostravské univerzity naplánovaný na 12. listopadu do auly Gong. Medaili tam převezmou význačné osobnosti, které se dlouhodobě zasazují o pozitivní směřování společnosti. Ocenění obdrží český spisovatel, historik a politik Petr Pithart a polský historik a publicista Adam Michnik.