Výstavu Paměť národa uvidíte v Komenského sadech

Vzpomínky pamětníků jsou zachyceny na panelech, které jsou vystaveny v Komenského sadech.

Výstava Paměť národa v Ostravě bud zahájena ve středu 10. července v 18 hodin v Komenského sadech v centrální části za magistrátem.

Paměť národa je projekt neziskové společnosti Post Bellum, který shromažďuje svědectví pamětníků moderních československých dějin. Dokumentaristé natáčejí paměti hrdinů, kteří prošli světovou válkou, přežili holocaust či komunistické lágry. Zachycují však také vzpomínky obyčejných lidí přinášející svědectví o historii jejich města, obce či kraje.

Sídlo společnosti Post Bellum je v Praze. V roce 2018 se však ve spolupráci s Centrem Pant podařilo zřídit zastoupení Paměti národa rovněž v Ostravě. V audiovizuálním studiu už dokumentaristé natočili desítky pamětníků z Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. Jejich příběhy jsou veřejně dostupné na portálu www.pametnaroda.cz.

Post Bellum realizuje v Ostravě také projekt Příběhy našich sousedů. Žáci základních škol vyhledávají pamětníky ve svých rodinách i v širším okolí. Natáčejí jejich vyprávění, pracují s rodinnými archivy a zpracovávají příběhy. Tím se učí vést rozhovory, uvádět je do historických souvislostí, a mají tak příležitost „osahat“ si dějiny vlastníma rukama.

Pamětníci, kteří jsou na výstavě zastoupeni, jsou spjati s Ostravou. Ať už celým svým životem, nebo určitou životní etapou. Některé z nich natáčeli žáci základních škol v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Vzpomínky dalších zaznamenali dokumentaristé Paměti národa v Ostravě. Stejně jako v případě vzpomínek lidí prezentovaných na výstavu, bude Paměť národa v Ostravě natáčet také svědectví dalších pamětníku zásadních událostí a historických epoch Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Výstava v Komenského sadech potrvá do 31. července.