Fotografie mapují britsko-české vztahy

Královna Alžběta, princezna Diana, Mick Jagger, Nicholas Winton, čeští letci… Jejich snímky si můžete prohlédnout na Masarykově náměstí. Výstava 100 let na fotografiích mapuje britsko-české vztahy za posledních 100 let, od roku 1919, kdy obě země navázaly diplomatické styky, po současnost. Jedná se o snímky z archivu ČTK. 

Výstavu na ostravském Masarykově náměstí přijel 3. července zahájit britský velvyslanec Nick Archer, který se na náměstí setkal s primátorem Tomášem Macurou. Je zde vyfocen i můj předchůdce, první britský velvyslanec v Československu, jak hovoří s prezidentem Masarykem,“ ukazoval britský velvyslanec. „Fotografie jsou perfektní. Líbí se mi snímky z koncertu Rolling Stones, Mick Jagger i další hudebníci byli skvělí, neuvěřitelně vitální,“ komentoval jeden ze snímků primátor Tomáš Macura. „Zajímavý je i snímek Margaret Thatcherové, velmi jsem si ji vážil,“ dodal.

„Přestože britské velvyslanectví sídlí v Praze, rádi bychom oslavili sto let společných příběhů i v dalších městech České republiky. Naše současné britsko-české vztahy jsou velice pestré a doufám, že tomu tak bude příštích sto let,“ uvedl velvyslanec Archer, který snímky na výstavu osobně vybral. Dvě desítky fotografií připomínají známé i méně známé události z oblasti kultury, sportu, obrany nebo diplomacie od počátku 20. století přes zlom v roce 1989 až po současnost. Britští politikové a diplomaté hovoří s prezidentem T. G. Masarykem, jeho synem Janem, zachycena je návštěva maršála Montgomeryho, královna Alžběta si prohlíží korunu českých králů, princezna Diana se za doprovodu Olgy Havlové zdraví s dětmi, bývalí vojenští letci salutují u spitfirů, nechybí ani snímek zachránce děti z roku 1939 Nicholase Wintona. Fotografie připomínají také Britský filmový festival konaný v roce 1946 v Praze,

Zájemci si mohou výstavu prohlédnout do 25. července.