Mgr. DAGMAR JELENOVÁ *1943

Ostrava v 60. letech minulého století.

Vzpomínky na to, jak se tehdy žilo

Stará Ostrava nebyla jen černá uhelným prachem, kouřem továrních komínů a sykotem páry. Bylo tu i prostředí zábavy. Ostrava měla divadlo, i když nejprve německou scénu a později dnešní divadlo moravskoslezské a divadlo Jiřího Myrona.

Byla tady řada ochotnických souborů, které hrály v sálech škol, hospod apod. Tato představení byla hojně navštěvována a předváděly se scénky z klasického repertoáru i výtvory místních, různé skeče a příhody ze života. Byly tady krásné kavárny s tanečními sály, kde se konaly bály i s vybavením pro kulečník, karetní hry apod.

Byla to kavárna Praha, Elektra, Fénix, Palace, Závodní hotel ve Vítkovicích. Jednodušší šenky a hospody byly otvírány poblíž větších pracovišť hutních, důlních a ostatních, tak, aby pracovníci po obdržení platu ihned mohli utrácet.
Byly tady sportovní kluby, městské lázně, byly tady obchodní domy různé úrovně, které mohly uspokojovat spotřebitele, zde mohli nakoupit vše pod jednou střechou.

Byly do OD Bachner, Chamrad, Brouk a Babka, Rix, Textilie a Baťa. Ostraváci z okrajových obcí se při nákupech ve městě mohli občerstvit v mnohých cukrárnách nebo pojíst guláš, párky nebo drštkovou polévku u řezníka Šindlera a v Ahojce.

Ostrava měla i dobrý dopravní systém budovaný postupně. Vlaková doprava ze středu města na Beskydy, tramvajová doprava, velice známá tramvaj Komárek na Ščučí a trati až do Karviné. Později přibylo letiště v Hrabůvce.

Též oddechové rekreační zóny zde byly, rodiny navštěvovaly les Dulňák nebo Bělský les, koupání v Ostravici zejména u splavu ve Vratimově.

Taky dříve při minimální možnosti techniky se lidé více bavili svépomocí sami mezi sebou.

Ve volném čase se sešli sousedi a zpívali i hráli a někdy se i vraceli do dětských let. Pamatuji si hru na schovávanou mých rodičů i dalších sousedů.

Později přišla audiotechnika – tzv. krystaly, rádia a později televize.

Svým krátkým článečkem jsem chtěla jen uvést dnešní mladé lidi do života v minulosti v našem městě.

Zdroj: Knihovna města Ostravy: Paměť Ostravy 2014–2017 (http://cms.kmo.cz/www/cl-900/417-o-e-knihach/)